Skip to content
  • English
  • Magyar
  • English
  • Magyar

Mi az a fekete fehér lámpapózna sárga gömbbel a tetején?

Vannak dolgok Angliában, amik fel sem tűnnek az embernek, mégis tudja az ember, hogy “nagyon angol”. Ma egy ilyen dolgot mutatok be.

Ki ne vette volna már észre azt a fekete-fehér lámpapóznát a sárga gömbbel a tetején?

Annyira nyilvánvalóan ott van minden zebránál, hogy az tűnik fel az embernek, hogy fel sem tűnik.

Belisha-Beacon

Belisha Beacon a neve

Érdekelni kezdett, hogyan hívják ezt az izét, így megkérdeztem a Kedvesemet. Ő azonnal rávágta, hogy ezeket Belisha Beacon-nak, vagyis Belisha lámpáknak nevezik. “Jó, jó, de honnan ez a név?” – kérdeztem. Nem tudta, ezért kutatni kezdtem.

Nos, a lámpát Leslie Hore-Belisha után nevezték el, aki 1934 és 1937 között közlekedésügyi miniszter volt. 1934-ben rekord számra rúgott a halálos gázolások száma (több, mint hét ezer), s magát Belisha-t is majdnem elütötte egy autó a Camden High Street-en. Hore-Belisha megelégelte a baleseteket, és így az 1934-es közlekedési szabályzatban bevezették a lakott területen belüli 30 mérföld/órás sebességkorlátozást, a gyalogos átkelőket Belisha Beacon-nel látták el és kötelezővé tették a KRESZ vizsgát.

A szabályszerűen elhelyezett Belisha-Beacon a zebra mindkét oldalán megtalálható, a lámpapózna fekete-fehérre van mázolva és sárga gömb lámpa van a tetején, mely villanófénnyel hívja föl a figyelmet a gyalogos átkelőre.

A technológia fejlődésével a régi lámpabúrát felváltotta a kör alakú LED lámpa, majd a későbbiekben a gyalogos átjárókat már modern átkelő lámpákkal látják el, melynek nevei: pelican crossing (gyalogos, gomb megnyomására „várj“ üzenet világít), puffin-crossing (gyalogos jel), toucan-crossing (gyalogos és biciklis jel), Pegasus-crossing – ez utóbbi a lovas rendőrök miatt lovat ábrázol, amire a név (Pegazus) is utal.

 

~

 

Az Egyesült Királyságon kívül találni még Belisha Beacon-t Írországban, Ausztráliában, Új-Zélandon, Hongkongban és Máltán. Hollandiában 1957 és 1962 között használták, majd kivezették a forgalomból. Nagyon remélem, hogy az angolok nem távolítják el ezeket az annyira jellegzetesen angol lámpákat. Kár lenne értük.

 

This Post Has 0 Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

18 − kettő =

Back To Top