Skip to content
  • English
  • Magyar
  • English
  • Magyar

Honnan lehet tudni, hogy a Királynő a Windsori kastélyban tartózkodik?

 

A brit nemzeti lobogót, a Union Jack-et nagyjából mindenki ismeri, ám van itt egy másik, igen fontos zászló, a Royal Standard. Ma ezt a két zászlót vesszük górcső alá, és kiderül, melyiket mikor és hogyan használják és hogy honnan lehet tudni, hogy a királynő a Windsori kastélyban tartózkodik-e vagy sem.

A Union Jack

Az benne van a köztudatban, hogy az Egyesült Királyság zászlaján Anglia védőszentjének, Szent Györgynek a piros keresztje, Skócia védőszentjének, Szent Andrásnak a kék alapon fehér keresztje, és Írország védőszentjének, Szent Patriknak a vörös, ferde keresztje látható.

Az viszont már kevésbé ismert, hogyan alakult ki a zászló, így röviden összefoglalom néhány pontban:

  • 1603-ban Anglia és Skócia perszonálunióra lépett. I. Jakab király szerette volna ezt kifejezni, ezért új zászlót készített. Ezen a skót András-kereszt volt a háttérben és az angol Szt. György kereszt az előtérben (Skóciában pedig éppen fordítva, hogy ne legyen egyszerű az élet). A zászló tehát Skócia és Anglia lobogóinak egymásra helyezésével született meg, és 1606. április 12-én királyi rendeletben tették hivatalossá.
  • Kezdetben a lobogót csak a tengeren használták, mi több, 1634-ben I. Károly király a tengeri hajókra korlátozta a zászló használatát. Ezt a különös jelképet a királyság népe először idegenkedve fogadta, majd becenévként az angol egyesülés szót (Union) megtoldották Jakab angol becenevével, a Jack-kel.
  • A Nagy Britanniai Királyság 1707-es megszületésekor egységesítették a birodalom minden részén a ma is használatos változatot, továbbá a Union Jack-et már a szárazföldön is használták.
  • A mai Union Jack azonban egy második verzió, amelyet 1801-ben készítettek. Ekkor született meg az Egyesült Királyság, amely immáron magába foglalta Nagy-Britanniát és Írországot. Ilyenformán az írek védőszentjének, Szent Patriknak a vörös, ferde keresztjével egészült ki a Union Jack.

Hol vannak a waelsiek?

Gyakorlatilag sehol, mert Wales hercegség és az angol koronához tartozik. Ilyenformán az angol zászló képviseli az országot. Születtek azonban kezdeményezések arra, hogy Wales is helyet kapjon a zászlón még pedig úgy, hogy a vörös sárkány a kereszt közepére kerülne. Az ötletet nem véglegesítették.

 

Nem mindegy, hogyan húzzák föl a zászlórúdra a Union Jack-et.

Statikus ábrázolásnál a zászlórúd a bal oldalon van. A bal fölső sarokban a Szt. András fehér keresztje Szt Patrik piros keresztje fölött helyezkedik el (vagyis vastagabb fehéret kell látnunk).

A fordítva felvont zászló alapvetően tengerészeti kifejezés és azt jelenti, hogy bajban vagyok. Ha egy hajó ezt látja, akkor a zászlót felvonó hajó segítségére siet.

Union Jack

A Union Jack színei:

  • Királykék: Pantone 280 C / HEX: #012169
  • Piros: Pantone 186 C for red / HEX: #C8102E
  • Fehér: nincs meghatározva / #FFFFFF

A Royal Standard

Másik zászlónk a Royal Standard, amelyet akkor húznak fel az árbócra, ha az uralkodó jelen van. Ez bármelyik hivatalos királyi rezidenciára érvényes, legyen szó a Buckingham-palotáról vagy a Windsori kastélyról, de hivatalos úton is a királynő Bentley-jén, hajóján, vagy éppen a reptéri transzfer során az őt szállító járművön is ott lobog. Tehát ha a Royal Standard-et látni a Windsori kastély vagy más királyi rezidencia zászlórúdján, akkor a királynő éppen ott tartózkodik, ha viszont a Union Jack van felhúzva, akkor nem.

Nagyjából 20 perccel a királynő érkezése előtt vonják föl a Royal Standard-et a Windsori kastély zászlórúdjára. Erre a feladatra ha hiszed, ha nem, külön embert alkalmaznak mind a Windsori kastélyban, mind a Buckingham-palotában. A Royal Standard 11.58 x 5.79m nagyságú és két ember kell a felvonásához. A Windsori kastély Kerek-tornyán telefont is elhelyeztek arra az esetre, ha a királynő késne.

Windsor Royal Standard
A Royal Standard a Windsori kastély Kerek-tornyán, vagyis a királynő éppen itt tartózkodik

Zászlók félárbócon, de nem a Royal Standard!

Úgy tartják, hogy a zászlókat félárbócra kell ereszteni, ha valamilyen tragédia vagy haláleset történik, ám a Royal Standard-re ez nem érvényes. Ezt a zászlót sosem eresztik félárbócra. Miért? Azért, mert ha az uralkodó meghal is, azzal a trónörököse automatikusan a trónra kerül és a fennhagyott zászlóval fejezik ki a királyság folytatódását. Ha valamit félárbócra engednek, akkor az a Union Jack, ahogyan történt a World Trade Center ellen elkövetett támadáskor vagy Diana hercegnő halálkor. A Royal Standard takarja le a királyi család tagjainak a koporsóját is.

A Royal Standard szimbólumai

A Royal Standardot négy részre osztják: a a bal felső és a jobb alsó rész jelképezi Angliát a három arany oroszlánnal a vörös háttéren, a jobb felső részben lévő vörös oroszlán arany háttéren Skóciát reprezentálja, a bal alsó részben látható arany hárfa kék háttéren pedig Írországot. Wales megint csak nem szerepel a zászlón hercegsége mivoltából fakadóan. A Royal Standard skót változatában két vörös oroszlán található ott, ahol az angolon az Angliát jelképező három oroszlán. Mondanom sem kell, hogy a királynő Skóciában a skót verziót használja. A Royal Standard mai verziója Viktória királynő uralkodása alatt nyerte el végső dizájnját.

Igen, Harry hercegnek is van saját Royal Standard-je…

A királyi család minden tagjának saját verziója van illetve azoknak egy skót variánsa – csak hogy ne legyen egyszerű az élet. 🙂 A mindenkori trónörökösnek (jelen esetben Károly hercegnek) több Royal Standard zászlója is van, számszerűen öt.

A királyi család többi tagjának saját Royal Standerd-je van, amelyre rátesznek egy fehér címkét és az uralkodó gyermekeinek esetében három, unokáinak esetében pedig öt függelékkel vagy ponttal díszítenek. Minden herceg és hercegnő a 18. születésnapján kapja meg a saját címerét, amelyet aztán felhasználhat a zászlójához. A királynővel ellentétben azonban ők nem használják a Royal Standerd-et utazáskor a járművükön. Talán csak Fülöp herceg képez kivételt.

Royal_Standard_of_Prince_Harry,_Duke_of_Sussex
Harry herceg, Sussex grófjának a Royal Standard-je

A brit herceg feleségeik vagy a 18. életévüket be nem töltött tagok olyan Royal Standard-et használnak, amelyet egy hermelin szegély vesz körül. Ilyen zászló volt látható Diana hercegnő koporsóján is.

Mikor használják még a Royal Standard-et?

Különleges alkalmakkor, évfordulókon, ünnepségeken és a királyi család tagjainak a születésnapján – lásd az alábbi listát.

Január

20.  Sophie, Wessex grófnőjének a születésnapja

Február

6.   II. Erzsébet királynő trónra kerülésének évfordulója

19.   András, York hercegének a születésnapja

Március

2. hétfője  A Nemzetközösség napja

10.  Eduárd, Wessex hercegének születésnapja

Április

21.  II. Erzsébet királynő születésnapja

23.  Szent György napja

Június

2.  II. Erzsébet királynő megkoronázásának évfordulója

változó   II. Erzsébet királynő hivatalos születésnapja

10.  Fülöp herceg születésnapja

Augusztus

15.  Anna hercegnő születésnapja

November

2. vasárnapja  Az Emlékezés napja

14. Károly, Walesi herceg születésnapja

20. II. Erzsébet királynő házassági évfordulója

 

 

 

This Post Has 0 Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

húsz + 15 =

Back To Top