Skip to content
  • English
  • Magyar
  • English
  • Magyar

Honnan erednek az angol pub nevek?

Vannak dolgok az életben, amiket nem szeretek, de az őket körülvevő kultúrát igen. Ilyen például a bor, amitől sajnos megy a hasam, így fogyasztani nem tudom, ám a borkultúra, a szüret, a különböző szokások, a borospince hangulata meg tud ihletni. Ugyanígy vagyok a sörrel. A sörtől ugyan nincs semmi bajom, egyszerűen csak nem szeretem. Keserű, ragad, a szagát sem bírom, de talán nem is baj, mert hizlal. Ilyenformán a pub-ozás sem vonz, mindegy, hogy otthonról vagy Angliáról van szó. Számomra ez nem számít kulturális kikapcsolódásnak, és a szocializáció eme formáját sem kultiválom, vessenek meg érte az angolok. Mióta itt élek, tudom, nekik ez “a” nagy péntek és szombat esti esemény. A nők, lányok ide veszik fel a koktélruhát a magas sarkúval, ide öltöznek ki szépen (vagy inkább kihívóan és kevésbé ízlésesen), nem pedig az operába és színházba, mint mi otthon. Ugyanakkor értem, hogy a pub nagyon fontos részét képzi az angol (brit) kultúrának. Vidéken a pub nyújtotta az egyetlen szórakozási és szocializációs lehetőséget az embereknek, ez hozta őket össze. Próbáltam a pub-ot beazonosítani az otthoni felhozatallal, és arra jutottam, hogy ez nálunk inkább a csárdának felelne meg a történelemben, semmint a kocsmának.

Szóval nem vagyok egy pub-os lány, ám nagyon szeretem a pub-ok hangulatát, és ha arról van szó, hogy egy vasárnapi vagy egy karácsonyi ebédet elfogyasszon a család egy hangulatos helyen, akkor nagyon, de nagyon kedvelem a pub-okat, pláne az igényesebbeket. Szóval csak a klasszikus funkciójában nem szeretem használni a pubot (ivászat), egy ebédre, családi összejövetelre viszont annál inkább. Emlékszem, amikor két éve november elején áttelepültem, gyakran felsétáltam a faluba, ami egy nagyon autentikus, ki angol falucska volt. Repeső szívvel kukkantottam be a falu legjobb pubjának az ablakán, s láttam, ahogyan a meleg kandalló előtt, szépen, angolosan feldíszített asztalnál családok vacsoráznak. Meghitt volt és romantikus és arról álmodoztam, hogy egyszer majd én is megtehetem. Ezek után, na meg az utazások alatt látott különböző pub-ok láttán kezdett el érdekelni a pub-ok nevének eredete és cégérei.

Na de honnan erednek a furcsábbnál furcsább angol pub nevek?

Először vessünk egy pillantást arra, hogyan alakultak ki a cégérek! Amikor az emberek nem tudtak olvasni, fontos volt, hogy megértsék, milyen üzletbe tértek be, ezért az üzleteket valamivel jelölni kellett. Néhány cégér még ma is megmaradt, annak ellenére, hogy az elmúlt kétszáz évben igencsak csökkent az olvasni nem tudók száma és így a cégérek jelentősége is. Ilyen a patika kígyó és mozsár jele, a szabók ollója vagy a cipészek csizmája. Ugyanígy a pub-ok is jeleket használtak.

Nagy-Britanniában már a rómaiak előtt is fogyasztottak alkoholt, ám a rómaiak voltak, akik létrehoztak olyan helyeket, ahol alkoholt lehetett fogyasztani illetve vásárolni. Ezek neve „tavern” volt, amely a “tabernae” szóból eredt. A rómaiak természetesen bort fogyasztottak, nem sört, ezért gyakran szőlőtőkét ültettek a tavernák bejárata elé, hogy ezzel jelezzék az épület jellegét.

A rómaiak után, a szászok kezdtek el sört (ale-t) készíteni. Érdekes módon a sörfőzés női mesterség volt és a sörfőző nőket brewster-nek nevezték.

The Crown Cookham
The Crown, Cookham, Berkshire

A legrégebbi pub

Anglia legrégebbi pub-jának címére valószínűleg több pub is pályázik, de állítólag a Nottingham-i Ye Olde Trip to Jerusalem viszi a pálmát, mely a 12. században nyitotta meg kapuit a szomjazók előtt. Az biztos, hogy ebben a században kezdtek el neveket adni a pub-oknak. 1393-ban III. Richárd elrendelte, hogy minden pub jól látható jellel legyen ellátva, ezzel segítvén a sörkóstolók munkáját. A sör és a kenyér minőségét már ekkor folyamatosan tesztelték (lám, lám, az angol minőségre való törekvés már ekkor létezett…). Ha a kóstolók bárminemű kifogással éltek a sörrel szemben, pl. vizezték azt, a pub-nak el kellett távolítania a cégért.

A pub-ok cégérei igen változatosak voltak. Voltak, amik az épület faláról lógtak, de voltak cégérek, melyek a pub előtt lógtak egy póznán.

Később, ahogy a városok nőttek, nemcsak a kocsmák, fogadók mérete is nőtt, hanem a verseny is. Így fontos volt, hogy a pub-ok megkülönböztessék magukat egymástól (a marketing első formája :)). Azonnal felismerhető, jól látható jelekre volt szükség. Ez vagy festett, vagy vastábla volt. Népszerű jel volt a nap, a félhold, a harang, a korona, a bika, a medve vagy a sellő.

Névkategóriák

Ha az angol pub-ok neveit vizsgáljuk, akkor két nagy kategóriát különböztethetünk meg:

  1. a folklórra épülő neveket és
  2. a modern neveket.

A folklórra épülő neveken belül az alábbi csoportokat javasolja Jacqueline Simpson:

  • Angyalok és szentek
  • Gyermekmondókák
  • Sportok és játékok
  • Furcsa párosítások
  • Kísérteties pincérnők és kísértet lakta pincék
  • Szójátékok és viccek
  • Aratók és kévekötők
  • Útonállók és csempészek
  • Heraldika

Első körben ezeket mutatnám be az alábbiakban röviden.

the crown cookham
The Crown, Cookham, Berkshire

Angyalok és szentek

A középkorban előszeretettel használtak vallással és hittel kapcsolatos neveket, Cromwell idején azonban sokuk használatát betiltották. Olyan nevek azonban, mint az Ádám és Éva (Adam & Eve), a Szivárvány és galamb (Rainbow & Dove), Sámson és Oroszlán (Samson & Lion) vagy a Dávid és Góliát (David & Goliath) túlélték. A legnépszerűbb név azonban az „Angyal” volt (Angel). Az eredeti verzió szerint Gábriel arkangyal üdvözölte Szűz Máriát (Angel and Mary), de a protestánsok eltüntették Máriát a történetből és csak az Angyal maradt.
A másik kedvelt szent, Szent György (St George) volt, Anglia védőszentje. Christpher & Julian, az utazók védőszentjeinek pub-okon való használata kihalt a protestáns Angliában. Az olyan nevek, mint a pelikán, főnix vagy unikornis vallásos benyomást keltett az emberekben, pedig nem volt közük a valláshoz. A „Bull” név jelölhette az állatot is, ám gyakran a pápa bullájára utalt. A keresztben álló kulcsok jele (Crossed Keys) Szent Péterre vonatkoznak, aki a mennyország kapuinak kulcsait kapta Krisztustól.
Az olyan nevek, mint a „Bárány és zászló” (Lamb & Flag) szintén vallásos jelleget takar. A bárány Jézust jelképezi az Agnus Dei szentmiséből. „A vasmacska” (Anchor) jelentése kétértelmű. Jelentheti azt is, hogy a pub-nak a tengerészettel van kapcsolata, de ha például a remény szóval együttesen használják (Anchor & Hope), akkor a kardinális jegyekkel (hit, remény, szeretet) van összefüggésben, ami vallásos jelleget mutat.

Gyermekmondókák

A gyermekmondókák használata kézenfekvő volt, mivel mindenki számára ismertek voltak és kedves emlékeket idéztek. Ezért tűnt jó választásnak ilyen nevet használni. A legnépszerűbb nevek: Cat & Fiddle, Cock Robin, Little Jack Horner vagy Jack & Jill.

Utóbbival érdemes kicsit hosszabban foglalkozni. A Somerset-ben található Kilmerdsen falu lakói szerint Jack és Jill egy szerelmes pár volt, akik a helyi dombtetőn találkozgattak VIII. Henrik idején. Jack a kőfejtőben lelte halálát egy lezuhanó szikla alatt, Jill pedig nem sokkal utána szülés közben halt meg. Egy másik, egészen merő feltételezés szerint azonban Jill nem lány volt, hanem Gill, vagyis fiú így Jack és Gill Wolsey bíborost és Tarbes püspökét jelképezik, akik Franciaországba utaznak, hogy összeadják Tudor Máriát a francia királlyal. A domb küldetésük nehézségét szimbolizálja, a vödör víz a pápai áldást, a megbotlásuk pedig mindkettejük politikai bukását.

Jack and Jill went up the hill,
To fetch a pail of water,
Jack fell down and broke his crown,
And Jane came tumbling after.

Then up Jack got, and home did trot,
As fast as he could caper,
To old Dame Dob, who patched his nob,
With vinegar and brown paper.

Then Jill came in, and she did grin,
To see Jack’s paper plaster;
Her mother whipped her across her knee,
For laughung at Jack’s disaster.

Sportok és játékok

Ha egy pub neve állatnevet takar, sajnos gyakran véres játékokkal van összefüggésben és nem véletlenül. „A Kakas” (The Cock) értelemszerűen kakasviadalok színterére utal. „A Bika” (The Bull) vagy „a Medve” (The Bear) már nem ennyire egyértelmű, de majdnem biztos, hogy sajnos kegyetlenséget takar: a bikára vagy medvére uszítottak kutyákat, akik gyakran széttépték az állatot. A bulldogot kifejezetten erre a „sportra” tenyésztették. Ezeket a véres játékokat csak 1835-ben tiltotta be a Cruelty to Animals Act. Az olyan nevek, mint a Dancing Dog vagy Bear & Bells cirkuszosok és mutatványosok által körbevitt állatok után terjedtek el.

The Bull Wargrave Berkshire
The Bull, Wargrave, Berkshire

Furcsa párosítások

A furcsa párt alkotó nevekre gyakran az a magyarázat, hogy egy meglévő üzlet elköltözött, vagy összeolvadt egy újjal és mindkét nevet megtartották, például Crown & Angel, Dolphin & Anchor stb. Másik magyarázat szerint egyes nevek jól harmonizálnak egymással akkor is, ha logikailag nem illenek össze pl. Rose & Crown, ami két igen karakteres angol szimbólum.
Az is előfordult, hogy egy név eltorzult az idők során. Például nem tudták helyesen kiejteni a Catherine la Fidèle nevét, ami Aragóniai Katalin neve volt és így Cat & Fiddle lett belőle, vagy a La Infanta de Castille-ből Elephant & Castle lett, bár ezekre nincs pontos bizonyíték.

Szójátékok és viccek

A vicces, vidám nevek mindig jó hangulatot teremtenek. Plymouth-ban van egy pub, melynek neve „Sehol” (Nowhere). Oka, hogy ha az asszony megkérdezné a férfit, merre járt, akkor az rávághassa, hogy „sehol”. Ódivatú poén, ma már politikailag helytelennek számítanak az olyan nevek, mint a Turk’s Head („A török feje”), Blackmoor’s („A mór feje”) vagy Sarachen’s Head („A szerecsen feje”). Ezek a nevek népszerűek, rasszisták és elkerülhetetlenek voltak a régi időkben.

The Sarachen's Head Southwell Nottinghamshire
The Sarachen’s Head, Southwell, Nottinghamshire

Aratók és kévekötők

Mivel a sör gabonaféléből készül, fontos volt, hogy a pub-ok megemlítsék a nevükben az aratást és a szántást: Plough & Horses (Szántás és Lovak), Plough & Harrow (Szántás és borona). Más pubok neve az aratókat tükrözi vissza: The Harvester, ami egy mai étterem-lánc az Egyesült Királyságban.

Útonállók és csempészek

A bűn és a bűntett izgalmas és romantikus egyszerre, de csak ha már elmúlt a veszély, ezért igen kedvelt nevek voltak útonállók és csempészek nevei. A legismertebb név természetesen Robin Hood volt, akiről számos pub-ot neveztek el. A leghíresebb útonálló Dick Turpin volt, aki Essex-ben, Hempstead-ben született 1705-ben. 1734-ben egy bandához csatlakozott, akik London külkerületeiben raboltak. A módszerük az volt, hogy betörtek házakba, ahol megfélemlítették a lakókat, esetleg meg is égették őket, amíg azok át nem adták az értékeiket. A bandát egy év alatt elkapták, kivégezték, ám Turpin megmenekült és útonállónak állt egyedül. Lovakat is lopott. Végül 1739-ben kapták el és York-ban felakasztották. Bátran várta a halált: ivott és a cimboráival kártyázott kivégzése előtt. A maga korában nem volt romantikus figura, ám száz évvel a halála után, amikor az útonállókat általánosságban bátornak, kalandoroknak írták le, akik mindig úriemberként viselkednek, már közkedvelt figura volt.

Kísérteties pincérnők és kíséretet járta pincék

Sok pub büszke arra, hogy kísértet lakja. Ezzel gyakran az a baj, hogy csak helyben ismert a történet a szellemről, kísértetről, így nem tudni, hogy mennyire állja meg a helyét a történet. Londonban, a Highgate-en a Gatehouse nevű pubban raboltak ki és öltek meg egy Mother Marnes nevű asszonyt állítólag, aki azóta ott kísért, ám gyerekek és állatok jelenlétében nem mutatkozik. A Berkshire megyei Wargrave-ben található The Bull pub-ban egy láthatatlan asszony sírdogál a monda szerint, aki a főbérlő felesége volt. Amikor a főbérlő megtudta, hogy a nőnek szeretője van, kitagadta az asszonyt és nem engedte hogy lássa a gyerekeit. Ezért sír állandóan.

Heraldika

Az olyan nevek, mint a Queen’s Head, Red Lion nem folklóron alapszanak, hanem szimbólumokon, heraldikai hátterük van. Ha címer szerepelt a pub cégérében pl. Salisbury Arms, azt jelenti, hogy a földet birtokló család tulajdonában állt. Ám ha Londonban hívtak így egy pub-ot, akkor a családnak, bárónak tisztelegtek. A legnépszerűbb heraldikai szimbólumok és személyek:

White Heart (Fehér Szív) = II. Richárd
White Boar (Fehér Vaddisznó) = III. Richárd
Blue Boar (Kék Vaddisznó) = Oxford grófja
Red Lion (Vörös Oroszlán) = John of Gaunt
White Horse (Fehér Ló) = Hannover-ház királyai
Three Feathers (Három Toll) = Wales hercege

Nemcsak az arisztokrácia használt szimbólumokat, a halkereskedők előszeretettel jelölték szakmájukat delfinnel, a textilkereskedők a kost használták, a pékek a búzakalászt stb.

The Kings Arms Cookham Berkshire
The Kings Arms, Cookham, Berkshire

 

~

 

A legnépszerűbb pub nevek Angliában minden kétséget kizáróan a Red Lion, a Royal Oak, a White Heart, a Rose & Crown, a King’s Head, a Queen’s Head, a King’s Arms és a The Crown. Ezeket a következő alkalommal mutatom be.

 

This Post Has 0 Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

16 + 7 =

Back To Top