Skip to content
  • English
  • Magyar
  • English
  • Magyar

Milyen Angliában ingatlant venni?

 

Nem egyszerű. Persze mondhatnók, hogy sehol sem az. Nem vagyok szakértője a témának, így csak a saját tapasztalatunkról tudok beszámolni, ami ilyenformán szubjektív. Másoknak biztosan más tapasztalatuk van az angliai házvásárlással kapcsolatban. 

Folyamat

Gyakorlatilag az ingatlanvásárlásra is ugyanaz jellemző, mint a bérlésre: gyorsnak kell lenni. Amikor kiköltöztem, feliratkoztam a legnagyobb ingatlanportál (rightmove.co.uk) hírlevelére, amelyben azonnal értesítettek, ha új, kiadó ingatlan került föl a honlapjukra. Volt, hogy órákon belül „elvitték“ a lakást, tehát tényleg baromi gyorsnak kellett lenni. Ugyanez érvényes ingatlanvásárláskor is. A jó házakat, lakásokat hamar elviszik. Eddig semmi extra, ugye, hiszen ez bárhol a világon így van. 

Ami furcsa, hogy itt az ingatlan eladás és vásárlás is ingatlanos cégen keresztül megy. Míg Európa több országában gyakran az eladó teszi föl a hirdetést és vele tárgyal a vevő, ez itt nem létezik. Az ingatlanos közvetít a két fél mögött és ő mutatja meg az ingatlant is a vevőnek. Ilyenformán kicsit személytelen az egész és az alku lehetősége is viszonylag be van határolva. Lehet alkudni, kell is, van az árban mozgástér, de kevés. No meg sosem tudni, az ingatlanos milyen trükköt vet be, hiszen neki az a célja azon túlmenően, hogy eladja az ingatlant, hogy minél többért adja el. Így lehet, hogy ha az ember az eladóval beszélne, akkor talán többet tudna alkudni, de így nem biztos. 

Ami viszont pozitívum az egész folyamat alatt, hogy amint az ember ajánlatot tett, kvázi védve van, hiába tesz valaki utána ajánlatot, mindig az elsőé a lehetőség. Ha visszalép, akkor jön a következő ajánlat és így tovább. Szóval itt nincs az, mint otthon, hogy ajánlatott tettél egy lakásra, másnap utalnád az előleget, de jön a Mercedesben a kínai és leteszi kp-ban a vételár felét és ezért bukod az ingatlant. 🙂

wherwell_antler_cottage
Antler Cottage, Wherwell, Hampshire

Az ingatlanosok

Ami azonnal feltűnt, hogy az ingatlanosok nincsenek felkészülve. Hogy ez azért van-e, mert rengeteg ingatlannal foglalkoznak, vagy azért, mert hanyagok, nem tudom. De elképesztőnek tartom, hogy egy ingatlanos nem tud olyan alap adatokat az adott házról, hogy hányban épült, milyen fekvésű, hány négyzetmáter, hol a gázóra, villanyóra, van-e padlás stb. Ez kiábrándító és ezzel is időt veszít az ember.

Ingatlan típusok

Míg Európa legtöbb országában bevett szokás telket venni és házat építeni, ez Angliában nem létezik. Illetve létezik, de minimális és nagyon sok pénz kell hozzá. Az ember vagy vesz egy lepukkant házat, felújítja és esetleg kibővíti, tehát hozzá épít, vagy egy normális állapotú házat vesz (vagy lakást) vagy újépítésű lakást/házat egy lakónegyedben. Gyakorlatilag minden talpalattnyi földet a nagy beruházó építőcégek (Shanley, Berkley stb) vásárolnak föl, amin aztán új lakónegyedeket építenek (többnyire pici szobákkal) és méregdrágán eladják. 

Külön álló házat (detached) venni itt nagy luxus és inkább vidékre jellemző. A legelterjedtebb típus a semi-detached, vagyis az ikerház. Létezik még a terraced house, vagyis a teraszosan elhelyezkedő sorház és az ún maisonette, ami nálunk ismeretlen. A maisonette egy házrész, amely vagy a földszinten van, vagy az emeleten. Lehetne lakásnak is nevezni, de azért házrész inkább, mert általában ker tis tartozik hozzá. Létezik még a bungaló, ami földszintes házat jelent és természetesen a lakás. 

wherwell_cottage_DSC0178-2
Wherwell, Hampshire

Hány szobás egy lakás, ház? 

Csalóka, mert amíg mi egy nappalival és két szobával rendelkező lakást háromszobásnak titulálunk, addig az angol ezt két hálószobás lakásnak hívja. Tehát egy 3 bedroom lakás Magyarországon négyszobás lakás lenne. 

Nemcsak azért érdemes elmenni minél több ingatlant megnézni, hogy az ember tapasztalatot szerezzen és mert a fotók mindig csalnak, hanem azért is, hogy lássa a környéket. Vannak ugyanis jó elosztású és nagy szobájú lakások, házak, de a környék borzalmas. Hiába van már Google Street View, vannak dolgok, amit nem lát az ember. Például néztünk házat közel a Heathrow repülőtérhez és bár gyanítottam, hogy zajos lesz és ezért tárgytalan a dolog, nem ártott elmenni és hallani, hogy 30 másodpercenként szállnak föl a gépek és iszonyú zajos. 

Az angol lakásokban és házakban elképesztően kicsik a szobák. Nem is értem, hogyan tudnak így élni. Esküszöm, egy panelnak néha nagyobbak a szobái. Természetesen vannak nagyobb szobájú házak/lakások is, de keresni kell őket. Nagyon meg kell nézni az alaprajzot, a tárolási lehetőségeket, mert itt nem jár pince vagy tároló hozzá, mint otthon… 

Amit nehéz még valamiért találni, az a déli fekvésű nappali. Egyszerűen alig van ilyen. 

A viktoriánus sorházak, Cottage-ek elragadóak, romantikusak és vonzóak, viszont a többségükben a földszinten van a fürdőszoba és a wc, a hálószobák pedig az emeleten. Nem kellemes az éjszaka közepén lemenni a földszintre pisilni… Persze az ember kialakíthat egy wc-t vagy fürdőszobát az emeleten, HA tud egyáltalán. Ugyanis nagyon sokszor nincs meg hozzá a hely, a vizes blokk teljesen máshol van a földszinten stb. Úgyhogy a romantikának ez az ára… 

hambleden_cottage_DSC9932
Hambleden, Buckinghamshire

Parkolás

Ami még nem mindegy, az a parkolás – tud-e parkolni az ember a saját háza, lakása előtt. Van, hogy egyáltalán nem. Van, hogy a ház előtt és csak 1 autó fér el. Van, hogy a háztól pár sarokra van a garázs. És van hogy a ház mellett vagy alatt.

Kert

Ha házrészt vásárol az ember, ugyanígy fontos a kert mérete is. A sorházaknál többnyire keskeny és hosszú kertet, vagy egy apró négyzet alakú kertet találni, ahová kb csak egy kerti asztal fér el négy székkel. Éppen ezért, a kertet is nagyon meg kell nézni. 

Persze sokszor az a helyzet áll elő, hogy az árban jó, nagy szobájú, nagy kertű házak/házrészek messzebb vannak, ahonnan már túl sokat kéne ingázni, vagy jó helyen vannak, de megfizethetetlenek. Ki kell fogni és nézelődni kell. Minden nap megnézni az új kínálatot és várni türelmesen, hogy egy nap felbukkan a megfelelő. 

Tulajdonjog

Amire még nagyon kell figyelni, az, hogy freehold-ról, leasehold-ról vagy shared partnershipről van-e szó. Máris mondom, mit jelentenek ezek.

Leasehold: Az épület eladó, azt veszi meg az ember, a telket, amin áll, nem. A telek a telektulajdonosé, amit bérel az ember. Az eladáskor mondani szokták, hogy hány évre szól a lízingelés és mennyiért lehet hosszabbítani, ha esetleg közeli lenne a lejárata. Ami a buktatója ennek a felállásnak, hogy hiába a tiéd az épület/ingatlan, a telektulajdonos szabja a szabályokat. Vagyis a telektulajdon dokumentuma megszabhatja, hogy milyen módosításokat eszközölhetsz a házon (pl. betehetsz-e erkélyajtót egy ablak helyére), hogy beregisztrálhatsz vállalkozást a címre vagy sem. Ez nem vicc, bár egy vicc! Érted? Tiéd az ingatlan, de mégsem indíthatsz vállalkozást, mert a telektulajdonos szabályzata nem engedélyezi. És még sorolhatnám, milyen megkötések vannak.

Freehold: Ebben az esetben a ház is (épület) és a telek is a tiéd lesz a vásárlás után. Ez a legjobb, de ez értelem szerűen többe kerülhet. 

Shared Ownership, azaz résztulajdon. Az építető eladja az ingatlan egy résztulajdonát, a maradékot pedig lehet bérelni. 

Ár

Mint bárhol a világon, az ingatlan árát befolyásolja az, hogy hol fekszik. Tiszta sor, nem igaz? Igen ám, de Angliában ez hatványozottan érvényes, mert az is befolyásolja az árat, hogy van-e jó orvos a közelben, van-e jó iskola, boltok stb. Van, hogy családok azért képesek költözni, hogy felvegyék a gyereket az adott iskolába, mert a környéken élő gyerekek előnyt élveznek és így is hatalmas a túljelentkezés. Általános iskoláról beszélek, nem gimiről vagy egyetemről! 

Ami jellemző az angol ingatlanpiacra még az ún property ladder, vagyis ingatlan-létra. Nagyon gyakori, hogy valaki megvesz egy kis lakást vagy házrészt, helyrepofozza úgy, hogy lakható és eladható legyen (vagyis nem a legszebb csempét fogja beletenni) és értelem szerűen magasabb áron eladja. A pénzből aztán vesz egy nagyobbat, azt is kipofozza és eladja és vesz még nagyobbat.

mottisfont_cottage_800_DSC0106
Mottisfont, Hampshire

Ha megtaláltad álmaid ingatlanát Angliában…

…akkor ajánlatot teszel az ingatlanoson keresztül, amit az eladó vagy elfogad, vagy nem. Ha nem, akkor sem kell félni, hogy egy másik érdeklődő beelőz, mert mindig az első vevőnek van joga visszatáncolni. Ha az ajánlatot elfogadta az eladó, akkor kapja meg az ember a dokumentumokat, például a telekbérleti szabályzatot (lease), amelyet a fent vázoltak miatt érdemes alaposan elolvasni.

Ingatlanvételkor kötelező felmérni a házat műszakilag és az értékét is felbecsülik. A műszaki felmérést a vevő intézi és a szakvéleményt kézhez kapja az ember, jelen sem kell lenni a bejáráson.

A hitel elbírálása függ a szakértői véleménytől és az értékétől is, így addig nincs hitelbírálat, amíg ezek nem állnak a rendelkezésre. 

Amint ezek megvannak, lehet intézni a hitelt. Fontos, hogy hitelfelvételhez 3 éve az országban kell élni. Eztán átvilágítják az embert, közben a vevő szerez ügyvédet. Meg kell jegyeznem, hogy több ügyvédet is megpróbáltunk és mind csapnivaló volt. Egész egyszerűen nem olvassák el a dokumentumokat, mi hívtuk föl a figyelmet dolgokra vagy hogy valami nem úgy volt, ahogy az ügyvéd mondta. Valószínűleg a vevők többsége nem olvassa el alaposan a dokumentumokat és ezért az ügyvédek sem bajlódnak ezzel, de ha már elkérnek 500 fontot, szerintem el kéne, hiszen ezért fizetjük. Az meg a másik, hogy a hibák ellenére nem ajánlotta föl, hogy mondjuk ad kedvezményt, mert benézett valamit, amit ha nem veszünk észre, nekünk kellett volna többet fizetni… No comment.

Az átfutási idő nagyjából 2 hónap lett volna, de egy hanyagság miatt (nem volt bejegyezve a kibővített telekbérlés) nekünk három hónapig kellett várni. Aztán az ügyvédek és a bank kijelöl egy napot, amikor utalják a pénzt és csak ezután kapja meg az ember a kulcsot az ingatlanostól. Az eladót, ahogy mondtam, nem is látod… 

 

~

 

Macera tehát van itt is, de leginkább átfutási idő, ami gyakran idegtépő. Hogy ne rossz szájízzel zárjam ezt a bejegyzést, hadd mutassam meg, mivel lepi meg a hitelt adó bank az embert a kulcsok átvétele után. 🙂 Ezt a csomagot a ház ajtajánál találtuk és az a neve, hogy House Move Pack, vagyis beköltöző csomag. Van benne minden, amire az embernek a beköltözés előtt, festés alatt szüksége van: wc papír, konyhai törlőkendő, néhány rágcsa, üdítő, tea, szivacs, tisztítószer. Ilyet még nem láttunk és igen meglepődtünk ezen a kedves gesztuson. 

home_move_box
Beköltöző-csomag

 

 

This Post Has 0 Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

tizenöt − 3 =

Back To Top