• English
  • Magyar

A Cambridge-Oxford evezősverseny

Az evezés az egyik legangolabb sportok egyike. Bevallom, nekem mindig a Minden lében két kanál c. sorozat intrója ugrik be, amikor is az egyik oldalon az angol Roger Moore életét mutatják be, a másikon az amerikai Tony Curtis-ét, s míg Moore a Temzén evez, addig Curtis baseball-ozik. Talán itt láttam először evezősöket a Temzén.

Az angolok csak nemes egyszerűséggel „a hajós versenynek” (The Boat Race) hívja a Cambridge-Oxford váltott evezős nyolcas versenyt. De hogyan jött létre ez a verseny és mikor? Erre adok választ ebben a bejegyzésben.

Minden a rivalizálással kezdődött…

Az egyetemek közötti rivalizálás sokkal régebbre nyúlik vissza, mint maga az evezősverseny. Sőt, mondhatnók, hogy az egyetemek közötti évszázados rivalizálás a 19. században a sportban testesült meg. Ám nem az evezés volt az első sportág, amelyben a Cambridge és Oxford egyetem összecsapott, hanem a krikett, 1827-ben. Az első evezősversenyt csak két évvel eztán tartották, 1829-ben.

Az verseny ötlete két baráttól származik, akik együtt jártak a londoni Harrow School-ba. Charles Wordsworth később Oxfordban tanult (a költő, William Wordsworth unokaöccse), Charles Merivale pedig Cambridge-i egyetemista lett.

Cambridge egy picit mindig is elől járt az evezésben, hiszen már egy évvel a verseny előtt megalapította az evezős klubját. Ezzel szemben Oxfordban hiába voltak már egyetemen belüli nyolcas evezős versenyek 1815-ben, az egyetemi klubjuk csak 1839-ben alakult meg.

De mégis miért hívta ki Cambridge 1829-ben Oxfordot evezős nyolcasban?

Azért, mert a már említett 1827-es krikett mérkőzésen esett az eső és csak döntetlent értek el. Így Cambridge 1829. húsvétján kihívta Oxfordot nyolcas evezős versenyre Londonban, vagy annak közelében. Oxford elfogadta a kihívást március 22-én azzal a kitétellel, hogy húsvét utánra halasztják a mérkőzést, mondván Oxfordban az evezés júniusig nem kezdődik el. 🙂 Cambridge elfogadta a halasztási kérelmet, és június 10-ét javasolta, továbbá azt, hogy a verseny legyen a festői Henley-on-Thames városában. Oxford nem reagált azonnal, hanem leutaztak terepszemlére, mielőtt választ adtak volna Cambridge-nek. (Annyira tipikus angol reakció.) 🙂

Cambridge-Oxford-Boat-Race-Dead-Heath-1877
A döntetlen 1877-ben

Az első verseny

Az első versenyt végül 1829. június 10-én tartották Henley-on-Thames-nél. Oxford sötétkék mezben versenyzett, amely a Temze és a Christ Church sötét színét szimbolizálta. (NB A Temzét Oxford-ban Isis-nek hívjak, a Temze szó pedig sötétet jelent.) A verseny a Hambleden zsiliptől indult és Henley-on-Thames-ig tartott. Ideális volt a helyszín, hiszen a Temzének ez az egyetlen természetesen egyenes szakasza, amely elég hosszú a versenyhez (1.6km). Hogy a csapatok a folyó melyik oldalán evezzenek, érme feldobással döntötték el (és döntik el a mai napig): Oxford a berkshire-i oldalt választotta – egyébként Cambridge is így döntött volna. Oxford megnyerte a verseny, amely már ekkor hatalmas tömeget vonzott: állítólag 20 ezer ember látogatott el a versenyre aznap, Oxford pedig kongott az ürességtől.

A második verseny és a többi…

A következő versenyt csak 1836-ban rendezték meg, ráadásul áthelyezték Londonba, Westminster és Putney közé. Cambridge ekkor viselte először a világoskéket, amely valószínű, hogy annak köszönhető, hogy sok evezős eton-i volt, s a híres iskolának a hivatalos színe pedig az ún eton-i kék volt. A versenyt ez alkalommal Cambridge nyerte, no meg a rá következőket is sorozatban, összesen négyet.

1842-ben azonban megtört a sorozat és Oxford nyerte meg a versenyt, amelyet kivételesen ismét Henley-on-Thames-nél rendeztek meg. Oxford nem akárhogy nyert: egy emberük megbetegedett és mivel a szabályzat nem engedélyezi a pótlást, nyolc evezős helyett csak heten ragadtak evezőt. A nyerés kilátástalannak tűnt, ám csodával határos módon megnyerték. Hatalmas ünneplés következett.

Az evezősversenyt 1856-tól vált éves eseménnyé, kivéve természetesen a két világégést. A hagyomány szerint mindig a vesztes hívja ki a győztest a következő évre.

Egyetemi verseny, 1882 - Illustarted London News
Egyetemi verseny, 1882 – Illustarted London News

Érdekességek:

Start és cél

A startot és célt mérföldkövek jelzik a Temze déli partján és az UBR jelzéssel vannak ellátva, amely University Boat Race-t jelöl (Egyetemi Evezősverseny).

A híres döntetlen

A legenda szerint a híres 1877-es versenyen a bíró, Honest John Phelps elaludt egy bokor alatt :), és lemaradt a célba érés pillanatáról, ezért döntetlent hirdetett ki. Valószínűbb azonban, hogy a célvonal közelében lévő csónakok zavarták a kilátásban és nem tudta pontosan megállapítani, hogy melyik csapat győzött.

Süllyedés

1978-ban a Cambridge csapat hajója közel a célvonalhoz teljesen elsüllyedt, miután az erős szél telehordta azt vízzel. Ennek következtében Oxford nyert, akik a süllyedő hajó mellett húztak be a célba.

Híres evezősök

Hugh Laurie az 1980-as versenyen Cambrdige színeiben evezett, míg Lord Snowdon (brit fotós és filmes) 1950-ben segítette a világoskéket.

Vicces kommentár

1949-ben a BBC rádiósa, John Snagge a következőt mondta élő adásban:

„Nem látom, ki vezet, de vagy Oxford vagy Cambridge.” 😀

A hajó hossza

A váltott evezős nyolcas hajó hossza 18.9m.

Egyenleg

A mai napig bezáróan Cambridge 44-szer nyerte meg a futamot, míg Oxford 30-szor.